See Talonen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "talo",
"3": "nen"
},
"expansion": "talo + -nen",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "talo + -nen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Talonen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taloset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talonen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taloset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taloset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talositta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talostani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Talosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talostesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Talosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talostemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Talosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talostenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Talosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talostensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taloseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taloseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Talonen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Talonen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Talo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Talonen-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑlonen/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝lo̞ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑlonen"
}
],
"word": "Talonen"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "talo",
"3": "nen"
},
"expansion": "talo + -nen",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "talo + -nen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Talonen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taloset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talonen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taloset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taloset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talositta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Taloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Taloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talostani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Talosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talostesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Talosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talostemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Talosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talostenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Talosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talostensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Taloseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Taloselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Taloseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Talosettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Talosineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Talosinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Talonen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Talonen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Talo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -nen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlonen",
"Rhymes:Finnish/ɑlonen/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑlonen/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝lo̞ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑlonen"
}
],
"word": "Talonen"
}
Download raw JSONL data for Talonen meaning in All languages combined (19.8kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Talonen",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Talonen",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.